Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy

Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy z unikatową pasją zajmuje się ogrodnictwem nieprzerwanie od 1958 roku, dbając o estetyczne doznania klientów indywidualnych i hurtowych. Związane jest to z roślinami ozdobnymi do obsadzania ogrodów, ogródków, balkonów.

Znając wpływ piękna na samopoczucie człowieka ubogacamy otoczenie roślinami rabatowymi i balkonowymi krzewami i bylinami.

Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy
Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy
Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy
Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy

1958

Historyczną datą powstania
Gospodarstwa Ogrodniczego Zielińscy
jest wiosna 1958 roku – budowa
kapliczki Matki Bożej (bez zezwolenia – nocami przy milczącej akceptacji urzędu
bezpieczeństwa).

I pokolenie

Bieda w wielodzietnej małorolnej rodzinie rolniczej (4,36 ha ziemi ośmioro dzieci od 2 do 19 lat I babcia ) determinacja spowodowana chorobą ojca po historycznych wydarzeniach z lat 1956 – 58 upór i wola przetrwania podparta głęboką wiarą dały patent na ogrodnictwo.

Adres zamieszkania Ełk ul. Polna 18 – Kolonia Ełk.

1958

50 okien inspektowych 0,30 ha warzyw gruntowych

1960

100 okien inspektowych mnożarka z okien , 0,5 ha warzyw

Budowa belgijki ogrzewanej, dodatkowo 200 okien inspektowych i 0,7 ha warzyw. Budowa fundamentów domu.

1961

Budowa domu – dalszy rozwój ogrodnictwa warzywa 1 ha.

1961

Okres wzrastania i realizacji planów życiowych I pokolenia ogrodników (dwoje dzieci ukończyło Technika ogrodnicze w Sochaczewie i Lubiejewie).

1972

W tym czasie zmieniono nazwę ulicy na ul. Wiejską 3 . W sąsiedztwie powstała spółdzielnia ogrodniczo- pszczelarska. Ukoronowaniem tego okresu okresu jest budowa metalowych szklarni i uprawy warzyw na powierzchni 2 ha.

Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy
Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy

II pokolenie

Świadoma odpowiedzialność za rodzinne gospodarstwo jako warsztat pracy i główne źródło utrzymania dla dorastających i dorosłych dzieci rozpoczyna działalność drugiego pokolenia.

Młodość pełna optymizmu podparta wykształceniem i wsparciem rodziców owocuje dalszym wzrostem i rozwojem gospodarstwa.

1958

50 okien inspektowych 0,30 ha warzyw gruntowych

1976

Era „Gierka” - okras mniejszych ograniczeń dla rolnictwa pozwala wzrastać , głębiej zapuszczać korzenie i cieszyć się szacunkiem otoczenia.

1977

10 sierpnia 1977 r. Brązowy Krzyż Zasługi za działalność rolniczą.

1980

Gospodarstwo dysponowało szklarniami ogrzewanymi o powierzchni 1600 m2 i namiotami foliowymi o powierzchni 4500 m2

1981

Rozbudowa miasta Ełk w latach 1981-85 stopuje rozwój gospodarstwa i roztacza widmo likwidacji. Wiara w sens pracy i opiekę Boga oraz życzliwość sąsiadów pozwala na funkcjonowanie gospodarstwa.

1984

Punktem przełomowym był program Elżbiety Jaworowicz „Sprawa dla reportera” – po emisji programu 13 listopada 1984 r. ówczesne władze miasta dostrzegły naszą obecność na mapie Ełku i po obustronnych negocjacjach zaakceptowały nasze prawo do pracy i zamieszkania.

1985

Kolejna zmiana nazwy ulicy na Władysława Gomułki 2. Okres 1985-92 roku to czas gruntownej przebudowy całego gospodarstwa, domu mieszkalnego, budynków gospodarskich i obiektów ogrodniczych oraz budowa osiedla wokół gospodarstwa.

1992

Lata 1992- 2002 to czas przemian, wychowania dzieci i nauka życia w warunkach miejskich.

II pokolenie

Następuje kolejna zmiana nazwy ulicy na Gen. Zygmunta Podhorskiego 2 . Coraz większy głos ma trzecie pokolenie ogrodników (dwóch synów otrzymało wykształcenie ogrodnicze Technikum ogrodnicze – w Białymstoku i wyższe ogrodnicze Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie )

2002

Rozpoczyna się następny okres wzrostu i rozwoju gospodarstwa pod kierownictwem następnego pokolenia w zgodzie i wzajemnej akceptacji. Stopniowo zostają rozbudowane obiekty ogrodnicze.

2005

Rozbudowa namiotów foliowych

2011

Powstała nowa szklarnia zblokowana w pełni wyposażona, przeznaczona do uprawy roślin ozdobnych.

W chwili obecnej Gospodarstwo obejmuje ponad 20 ha powierzchni z czego 1 ha stanowią rośliny ozdobne. Gospodarstwo bardzo szybko powiększa produkcję i sprzedaż roślin ozdobnych. W każdym roku przybywa wiele nowych gatunków i odmian.

Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy
Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy Gospodarstwo Ogrodnicze Zielińscy

IV pokolenie historię napisze samo