Zioła Werbena Cytrynowa Lippia Citriodora

12,00 zł / sztuka
Brutto

Sadzonka w doniczce 12cm

Zastosowanie:
herbaty, napary

Ilość

świeży, cytrynowy aromat, przyjemnie pachnące liście

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE:
Wytwarza olejek eteryczny, działa dobnie jak werbena, pomaga w stanach wyczerpania organizmu działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Ma też działanie ściągające, tonizujące, wspomaga trawienie, wzmacnia układ nerwowy, harmonizuje funkcje serca, wzmacnia laktację, wspomaga funkcje płuc, żołądka, trawienie oraz przyjemnie odświeża oddech. Znakomita przy wzdęciach, skurczach żołądkowych i jelitowych. Ma uspakajający wpływ na centralny system nerwowy, łagodzi migreny, depresje, nerwobóle, mdłości, Ma działanie przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne. Zawarty w lippii cyneol ogranicza namnażanie wirusów grypy, zaś geraniol pomaga w walce z pasożytami.
WŁAŚCIWOŚCI SMAKOWE:
Ze względu na swój cytrynowy aromat używana jest do przygotowania orzeźwiających herbatek, a także do poprawy aromatu i smaku potraw, np. z ryb, drobiu, marynat z warzyw, dressingów do sałatek, dżemów, napojów, konfitur i deserów. Czysty olejek werbenowy używany jest w przemyśle perfumeryjnym do aromatyzowania droższych perfum, mydeł, szminek, toników i olejków, do pielęgnacji skóry.
OPIS ROŚLINY:
Liściasty wieloletni krzew, dorastający do wysokości od 3 do 7 metrów. Liściewąskie, jasnozielone liście, wydzielają silny zapach. Kwiatydrobne, bladofioletowe lub białe, w gęstych, szczytowych kwiatostanach. Cała roślina wydziela bardzo ładny, mocny zapach i odświeża powietrze w mieszkaniu.
Uprawa i pielęgnacja:
Roślina preferuje glebę gliniastą, pełne słońce oraz dużo wody i światła. Jest wrażliwa na zimno – obumiera w temperaturze poniżej 0 °C. Jednak przycięta i dobrze ochroniona np. słomą odrodzi się na wiosnę.

Lippia trójlistna - Werbena cytrynowa
Lippia trójlistna (Lippia citriodora) zwana również Werbeną cytrynową, miłowonką trójlistną, cukrownicą trójlistną - gatunek krzewu z rodziny werbenowatych, pochodzący z Ameryki Południowej. Roślina ta znana była już w starożytnym Rzymie. Do jej popularności w Europie przyczynili się Hiszpanie w XVII wieku. obecnie jest rośliną zapomnianą, a szkoda bo znakomicie nadaje się na przyprawę.


Werbena jest wieloletnim krzewem, dorastającym do 4 metrów. Rośnie dziko na łąkach, polach i przydrożnych rowach. W uprawie rozmnażana jest przez sadzonkowanie wczesnym latem. Wymaga słonecznego stanowiska, dużo wody i światła. Jest nieodporna na zimno. Posiada drobne, wąskie, jasnozielone liście, które wydzielają bardzo silny cytrynowy zapach. Kwiaty werbeny są drobne, bladofioletowe lub białe.

Lippia trójlistna wytwarza olejek eteryczny zawierający m.in. cytral, carvon, limonen, citrocol i geraniol. Zawiera substancje gorzkie, garbniki, glikozydy i enzymy. Ma działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i antywirusowe. Pomaga przy skurczach żołądkowych i jelitowych. Wzmacnia układ nerwowy, ma działanie uspakajające, relaksujące i odprężające. Łagodzi migreny.
Ze względu na silny zapach roślina wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Dodawany jest do aromatyzowania mydeł, toników, kremów i olejków do pielęgnacji skóry.

W kuchni stanowi znakomitą przyprawę. Aromatyzuje się nią herbaty i napoje. Poprawia smak potraw z ryb i owoców morza oraz mięs, w szczególności drobiu, ale również wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny. Nadaje cytrynowy zapach warzywom, ciastom, lodom i sorbetom. Posiada słony smak, który z powodzeniem można wykorzystać w diecie bezsolnej. Lippia urozmaica smak sałatek, dressingów, sosów, dżemów, konfitur i deserów. Dodaje się nią do marynat: potraw z kapusty, ogórków i dyni.

26 Przedmioty

Opis

Waga gabarytowa
1kg